Східне християнство бере своє коріння в Україні з 988 р., коли Київський князь Володимир, прийняв християнську віру і був охрещений. Незабаром після цього прибули багато місіонерів з Візантії, які були послані Константинопольським Патріархом, щоб проповідувати Євангеліє.
Коли Римська Церква і Церква Константинополя розірвали відносини один з одним в 11-му столітті, церква в Україні поступово пішла їхнім прикладом і, згодом, втратила єдність з Римом. 1595 року українські православні єпископи зустрілися в Бересті-Литовському, де сім єпископів вирішили відновити спілкування з Римом. Їм гарантувалося, що їх візантійська традиція і Літургія буде визнаватися Римом. Отож багато священиків і мирян були знову об'єднані з Римським Престолом, в той час як інші продовжували залишатися православними.
Назва Греко-Католицька Церква була введена імператрицею Марією Терезією 1774 р., щоб відрізнити цю Церкву від римо-католицької і вірменської католицької церков.
У 19 столітті багато українських католиків почали емігрувати в Північну Америку, в результаті чого за ними їхали і їхні пастмрі, щоб зберегти традицію і літургію в Сполучених Штатах Америки і Канаді. Комуністична влада переслідувала греко-католицьку церкву в Україні; в 1945 році всіх пастирів української католицької церкви заарештували.
В офіційних документах церкви використовується термін Ecclesia Ruthena. У 1960 році ім'я Українська Католицька Церква (УКЦ) використовується в офіційних документах для визначення українських католиків в діаспорі та підпільної Церкви в радянській Україні. В папській статистиці Annuario Pontificio використовується ім'я Українська Католицька Церква візантійського обряду.
Сьогодні Українська Католицька Церква є найбільшою Східною Католицькою Церквою свого права, і складається з 5 мільйонів вірних. Очільником церкви є Блаженніший Патріарх Святослав (Шевчук). 25 березня 2011 р., його обрання потвердив Бенедиктом XVI папа Римський.